ელჩმა საქართელოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის საქმიანობის, მისიისა და ფუნქციის შესახებ ისაუბრა.
2012 წლის 13 ივნისს გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტს საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის ხელმძღვანელი ფილიპ დიმიტროვი სტუმრობდა.
სტუდენტებთან შეხვედრამდე ბატონმა დიმიტროვმა უნივერსიტეტის მატერიალურ–ტექნიკური ბაზა, ტელე და რადიო, კრიმინალისტიკის, იმიტირებული ბანკი, ტურისტული
სააგენტო და კონსალტინგური ლაბორატორიები დაათვალიერა.
სტუდენტებთან შეხვედრაზე ელჩმა საქართელოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის საქმიანობის, მისიისა და ფუნქციის შესახებ ისაუბრა. თქვა, რომ ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში 1995 წელს გაიხსნა და ამ დიპლომატიური მისიის ფუნქცია სამ სფეროს მოიცავს: პოლიტიკური ურთიერთობები, ეკონომიკური და სავაჭრო ურთიერთობები, თანამშრომლობა და საგარეო დახმარება. წარმომადგენლობა
ცდილობს, უზრუნველყოს შესაბამისობა ევროკავშირის სავაჭრო პოლიტიკას, ჰუმანიტარულ დახმარებას, დემოკრატიის მხარდაჭერას, ადამიანის უფლებების და მედიის, ინსტიტუციური მშენებლობის და სხვა საგარეო პოლიტიკის აქტივობებს შორის. ევროკავშირსა და საქართველოს შორის პარტნიორობისა და თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმება გულისხმობს მხარეებს შორის მჭიდრო პოლიტიკური, ეკონომიკური, სოციალური, ფინანსური და კულტურული თანამშრომლობის უზრუნველყოფას.
ბატონმა დიმიტროვმა ისაუბრა საქართველოში განხორციელებული ეკონომიკური, ასევე სასამართლო სისტემაში ჩატარებული რეფორმების, სტუდენტებისათვის საგანმანათლებლო–გაცვლითი პროგრამების, სასწავლო ვიზების მიღების გამარტივების პროცედურის, იმ მოსალოდნელი დადებითი შედეგების შესახებ, რომელიც შესაძლებელია ევროკავშირში საქართელოს გაწევრიანებას მოჰყვეს და ზოგადად საქართველოს, როგორც ევროპული დონის ქვეყნის, სამომავლო პერსპექტივებზე.

University Students Met EU Ambassador
On June 13, 2012 the Head of EU Delegation Philip Dimitrov visited Guram Tavartkiladze Teaching University in Georgia. Before the meeting with the students Mr. Dimitrov visited material and technical base of the University, TV and Radio, Criminalistics laboratory, Imitated bank, Travel agency and consulting laboratories. At the meeting with students the Ambassador talked about the EU Delegation activities mission and function in Georgia. He said that the EU mission in Georgia opened in 1995 and the function of this diplomatic mission covers three spheres: Political relations, economic and trade relations, cooperation and foreign assistance.
The Delegation tries to provide the assistance in compliance with the EU's trade policy, humanitarian aid, support for democracy, human rights and the media, institutional building and other activities of foreign policy. The agreement about partnership and cooperation between Georgia and EU implies the close political, economic, social, financial and cultural cooperation provision between the parties.
Mr. Dimitrov talked about the implemented economical and legal system reforms; educational exchange programs for students, the simplifying procedure of getting study visas, about the expected positive results which may follow Georgia's accession to the EU and generally the future perspectives of Georgia as the European standard country. At the end of the meeting the Ambassador answered students’ questions and wished them success in their studies.