2016 წლის 12 სექტემბერს გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტში ახალი სასწავლო წელი დაიწყო.
ფოიეში პირველკურსელებს უნივერსიტეტის სტუდენტები დახვდნენ, უნივერსიტეტის აუდიტორიები, კაბინეტ-ლაბორატორიები, ბიბლიოთეკა დაათვალიერებინეს და სპეციალურად მომზადებული სასაჩუქრე პაკეტებიც გადასცეს მათ.
ამის შემდეგ პირველკურსელები საზეიმოდ მოწყობილ სააქტო დარბაზში მიიპატიჟეს, სადაც მათ უნივერსიტეტის პროფესურა და მოწვეული სტუმრები ელოდნენ.
პირველკურსელებს ახალი სასწავლო წლის დაწყება უნივერსიტეტის რექტორმა, პროფესორმა გიორგი მათიაშვილმა მიულოცა, ესაუბრა საგანმანათლებლო პროგრამებისა და საუნივერსიტეტო საქმიანობის, სიახლეებისა და სამომავლოდ დაგეგმილ ღონისძიებათა თაობაზე და წარმატებები უსურვა მათ.
ცოტა მოგვიანებით კი უნივერსიტეტის ეზოში თბილისის ჯაზ ბენდის წევრებმა მაია ბარათაშვილმა, გიორგი სუხიტაშვილმა, თემურ საჯაიამ, მარიკო ებრალიძემ, ალეკო ბერძენიშვილმა, ნინი გველესიანმა და ზაურ შავგულიძემ საინტერესო კომპოზიციები და საკონცერტო ნომრები შესთავაზეს სტუდენტებს.

On September 12, 2016 the new academic year has been started at Guram Tavartkiladze Teaching University.
University students met with the freshmen at university lobby, they showed them university Lecture rooms, laboratories, and the library and they also delivered them specially prepared Gift packages.
After that the freshmen were invited at the solemnly decorated conference hall where they were waited for academic staff and invited guests.
University Rector, Professor Giorgi Matiashvili congratulated freshmen at the beginning of the new academic, he talked about Educational Programmes and University activities, innovations and future organized events and wished them success.