2014 წლის 15 ოქტომბერს გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტმა “TEMPUS”-ის პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე პროექტის საკოორდინაციო შეხვედრის მონაწილეებს უმასპინძლა.
პროექტი მიზნად ისახავს: შვი ზღვის რეგიონის საკრუიზო ტურიზმის კომპეტენციის ცენტრის კონცეფციის საბოლოო ვერსიის პრეზენტაციას; საკრუიზო ტურიზმის რეგიონული კვლევებისა და კონსალტინგის ძირითადი მიმართულებების პრეზენტაციებს, მიმოხილვებსა და დისკუსიებს; პროექტში მონაწილე ევროპელ პარტნიორებთან ერთად პროექტის მონაწილეთა კვალიფიკაციის ამაღლებისა და სტაჟირების დაგეგმვას; პროექტის ხარისხის უზრუნველყოფის საკითხებთან დაკავშირებული სემინარების ორგანიზებასა და პროექტის მიმდინარეობის ცხრა თვის შედეგების შეფასებას.
გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტის გარდა აღნიშნულ პროექტში გერმანიის, იტალიის, ბულგარეთის, რუმინეთის, საქართველოსა და უკრაინის თხუთმეტი უმაღლესი სასწავლებელი, ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია, აჭარის ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტი, ბათუმის, ასევე შავი და აზოვის ზღვების პორტების ასოციაცია და ტურისტული კომპანიები იღებენ მონაწილეობას.
პროექტის იდეაა ე. წ. „ცოდნის სამკუთხედის“ - განათლება, კვლევა, ინოვაციები - გზით ხელი შეუწყოს შავი ზღვის აუზის, კერძოდ, კი საქართველოს ფართო ინტეგრაცია საკრუიზო ტურიზმის ბაზარზე.
საკოორდინაციო შეხვედრის მუშაობაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა მაია ფანჯიკიძემ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერებათა მინისტრის მოადგილემ გიორგი შარვაშიძემ და საქართველოში TEMPUS-ის ეროვნული ოფისის კოორდინატორმა ლიკა ღლონტმა.

On October 15, 2014 Guram Tavartkiladze Teaching University hosted the coordination meeting of ‘TEMPUS’ project participants.
The projects aims at presenting the final version of Network of Competence Centers for the development of Cruise Tourism in the Black Sea Region; presenting the principal trends of Cruise tourism regional researches and consulting, their survey and discussions; planning the raise of qualification and internship for project participants together with the European partners; organizing the seminars on project quality assurance issues and evaluating 9 month results of the project operation.
Apart from Guram Tavartkiladze Teaching University, the project participants are HEI from Germany, Italy, Bulgaria, Rumania, Georgia and 15 HEI from Ukraine, Georgian National Tourism Administration, Adjara Tourism and Resort Department, Batumi, Black and Azov Sea Port Association and travel companies.
The project idea is to support Black Sea Region, in particular, Georgia’s integration into cruise tourism market with the help of so called ‘Knowledge triangle’.
The coordination meeting was attended by the Minister of Foreign Affairs _ Maia Panjikidze and Deputy Minister of Education and Science _ Giorgi Shervashidze, Ms. Lika Ghlonti, The Coordinator of TEMPUS National Office and Rusudan Mamatsashvili _ Acting Head of Georgian national Tourism Administration.