სახელმძღვანელო გათვალისწინებულია როგორც იურიდიული, ასევე არაიურიდიული ფაკულტეტების სტუდენტებისათვის.
უნივერსიტეტში წიგნის პრეზენტაცია გაიმართა
2012 წლის 4 მაისს გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტში იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორის, ბატონი გივი ლობჟანიძის წიგნის ,,სამართალმცოდნეობის შესავალი“ პრეზენტაცია გაიმართა.
სახელმძღვანელო შედგენილია სისტემური მეთოდის საფუძველზე და გათვალისწინებულია კონკრეტულად როგორც იურიდიული, ასევე არაიურიდიული ფაკულტეტების სტუდენტებისათვის. მასში განხილულია ქართული სამართლის სისტემაში შემავალი წამყვანი დარგებისა თუ დისციპლინის ისეთი მიმართულებები, როგორიცაა რომის სამართლის საფუძვლები, ქართული სახელმწიფოსა და სამართლის ისტორია, პოლიტიკური სამართალი, სამართლის მეთოდები, მუნიციპალური სამართალი, ადამიანის უფლებათა სამართლის პრობლემები, სისხლის, სამოქალაქო, ადმინისტრაციული, შრომის, საარჩევნო სამართლის საკითხები, საკორპორაციო სამართალი, ასევე დახასიათებულია საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოები.
,,ამ სახელმძღვანელოს შექმნის აუცილებლობა, ფაქტიურად, ქვეყანაში ჩატარებულმა რეფორმებმა, კანონმდებლობაში გატარებულმა სერიოზულმა ცვლილებებმა და არაიურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტებთან
განხორციელებულმა პრაქტიკულმა მუშაობამ მიკარნახა. წიგნი პირობითად ორ ნაწილად შეიძლება გავყოთ: პირველი – ეს არის ისტორიულ–თეორიული, ხოლო მეორე – დარგობრივი ნაწილი. ჩემი აზრით, დიდი მნიშვნელობა აქვს, თუ რა მასალას და რა ფორმით მივაწვდით, ჩვენთვის იურისტებისათვის ესოდენ მნიშვნელოვან თემებს, მომავალ ინჟინრებს, ეკონომისტებს, ისტორიკოსებს, ხელოვნებათმცოდნეებსა და ჟურნალისტებს. ამიტომ ძალზედ მნიშვნელოვნად მივიჩნიე, განსაკუთრებული ყურადღება მიმეპყრო იმ პრობლემების განსახილველად, რაც მათ, მომავალ თაობას, სამართლის სფეროში ზოგად განათლებას მისცემდა“ – დასძენს გივი ლობჟანიძე.
სახელმძღვანელოს რედაქტორია პროფესორი რომან შენგელია, რეცენზენტები: პროფესორები შენგელი ფიცხელაური, ჯემალ გახოკიძე, ჯამლეთ ბაბილაშვილი და თამარ ვეფხვაძე.
და ბოლოს, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია: სახელმძღვანელო დიდ სამსახურს გაუწევს ზემოჩამოთვლილი საკითხებით დაინტერესებულ პირთ.

In May 4, 2012 the presentation of the book by the Doctor of Law Sciences Givi Lobzhanidze “Introduction to Law” has been held at the Guram Tavartkiladze Teaching University.
This book has been based on systematic method, targeted for the students of the legal and none-legal faculty. It discusses the leading fields of Georgian law system and the directions such as Georgian state and history of law, political law, methods of law, municipal law, the problems of the human rights law, criminal, civil, administrative, labour, election law issues, as well as the points of corporation law; it also characterizes law-enforcement authorities. “The necessity of publishing this book has been caused by the reforms, held in the country, as well as the serious changes, introduced in the legislation system and the practical training performed with the students. This manual can be conditionally divided into two parts: first part is the historic – theoretical part; while the second part is sectoral. Im my opinion, the greater essence should be attached to method of providing the future engineers, economists, historians, art experts and journalists with material, which is an extremely important for lawyers. Therefore, I have found it essential to draw my attention to discussing the problems of general education of the law to future generation in the field of the law” – Says Mr. Givi Lobzhanidze.
The editor in chief is the Professor Mr. Roman Shengelia; reviewers: Professors Shengeli Pitskhelauri, Jemal Gakhokidze, Jamlet Bibilashvili and Tamar Vepkhvadze.
Finally, the most important is that the manual will duly guide those who are interested in the issues stated above.