2018 წლის 31 მაისიდან 2 ივნისის ჩათვლით თურქეთის დედაქალაქი ანკარა სისხლის სამართალში საერთაშორისო-სამეცნიერო კონფერენციის მონაწილეებს მასპინძლობდა.
კონფერენცია მიეძღვნა თურქეთის სააპელაციო სასამართლოს დაარსების 150-ე და თურქეთის ახალი სისხლის სამართლის კოდექსის ამოქმედების მე-13 წლისთავს.
კონფერენციის მუშაობაში ოცი ქვეყნის - აშშ, ბრაზილია, ჩილე, იაპონია, სამხრეთ კორეა, გერმანია, შვეიცარია, ავსტრია, ჰოლანდია, საფრანგეთი, იტალია, ესპანეთი, პოლონეთი, უნგრეთი, რუმინეთი, ბოსნია და ჰერცოგოვინა, სლოვენია, ირანი, რუსეთი და საქართველოს წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
კონფერენციის თემა იყო „ევენტუალური განზრახვა, თვითიმედოვნება და შეცდომა სისხლის სამართალში“.
კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობდა გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტის სამართლის ფაკულტეტის პროფესორი ედიშერ ფუტკარაძე.
გამოიცა მოხსენებათა კრებული, კონფერენციაში მონაწილეებს გადაეცათ მადლობის სიგელები (სერტიფიკატები) და სამახსოვრო საჩუქრები.
პროფესორ ედიშერ ფუტკარაძის თქმით, მსგავსი ხასიათის კონფერეციებში მონაწილეობა საინტერესოა როგორც აკადემიური, სამეცნიერო მოსაზრებების გაცვლის კუთხით, ასევე ახალი სამეცნიერო კავშირების დამყარება- გაღრმავების თვალსაზრისითაც.

From May 31 to June 2, 2018 the capital of Turkey, Ankara hosted the International Scientific Conference participants in Criminal Law.
The conference was dedicated to the establishment of the Turkish Court of Appeal of 150th and the 13th anniversary of the launch of the New Criminal Code of Turkey.
Representatives of the twenty countries - the US, Brazil, Chile, Japan, South Korea, Germany, Switzerland, Austria, the Netherlands, France, Italy, Spain, Poland, Hungary, Romania, Bosnia and Herzegovina, Slovenia, Iran, Russia and Georgia participated in the conference.
The theme of the conference was "Eventual intention, presumptions and error in criminal law".
Professor Edisher Putkaradze, from Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University Faculty of Law, participated in the conference.
A collection of reports was issued; participants of the conference were awarded with charters (certificates) and memorable gifts.
According to Professor Edisher Putkaradze, participation in similar conferences is interesting as in exchange of academic, scientific point of view as well as the establishment of new scientific ties.