საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, პრეზიდენტის ინიციატივით, იწყებს სტუდენტთა საზაფხულო დასაქმების პროგრამა ”Summer Jobs” განხორციელებას, რომელიც ზაფხულის არდადეგების პერიოდში – 2012 წლის 20 ივლისს ამოქმედდება და 20 აგვისტომდე გასტანს.
დასაქმების პროგრამაში მონაწილეობის მიღება საქართველოში ავტორიზებული უნივერსიტეტების ბაკალავრიატის საფეხურის ნებისმიერ სტუდენტს შეეძლება.
• პროექტის ფარგლებში ოცდახუთი ათასი სტუდენტი დასაქმდება;
• თითოეულ დასაქმებულ სტუდენტზე სახელმწიფოს მიერ გამოყოფილია 500 ლარი (დარიცხული);
• სტუდენტის სურვილის შემთხვევაში, მას შესაძლებლობა მიეცემა მონაწილეობა მიიღოს პროგრამა ”Summer Job”-ში და აირჩიოს შეთავაზებული 70-მდე სამუშაო სახეობებიდან სასურველი ერთი ვაკანსია (სამშენებლო ორგანიზაციებში, იურიდიულ კომპანიებში, მუზეუმებში, საავადმყოფოებში, თვითმმართველობის ორგანოებში და ა.შ.);
• დარეგისტრირება შესაძლებელი იქნება ელექტრონულ მისამართზე www.summerjob.ge;
• რეგისტრაცია მოხდება მხოლოდ და მხოლოდ ინტერნეტით 20 მარტიდან 20 აპრილამდე;
პროგრამა ”Summer Job" მიზნად არ ისახავს სტუდენტის დასაქმებას პროფესიის მიხედვით. თუმცა, სტუდენტის პროფესია შესაძლოა აღმოჩნდეს ვაკანტური ადგილების ნუსხაში. სტუდენტთა ძირითად ნაწილს კი, არა პროფესიის მიხედვით მოუწევთ დასაქმება იმ მარტივი მიზეზით, რომ მისი პროფესია შესაძლოა არ იყოს დამსაქმებლების მიერ შემოთავაზებული და მოთხოვნილი.
პროექტი ”Summer Job” გამიზნულია იმისათვის, რომ სტუდენტმა შეძლოს კვალიფიკაციის ამაღლება და გამოცდილების მიღება იმ სფეროში, რომელშიც მომავალში სურს დასაქმდეს. ასევე გამომუშავებული თანხა მას საშუალებას აძლევს საკუთარი სწავლა დააფინანსოს ან გამოიყენოს შემეცნების, მოგზაურობის, დასვენებისათვის და ა.შ.

Attention: to the students of Bachelor’s degree
By the initiated by the President of Georgia, the Georgian Ministry of Education and Science has implemented the summer program for students employment named “Summer Jobs”, which will start on July 20th and end in August 20 2012, throughout the summer holidays.
Participation in employment program will be available for any student of bachelor’s degree from the education institution duly accredited in Georgia.
• Twenty five thousand students will get employment throughout this project;
• The government will allocate GEL 500 gross per each employed student;
• Students, willing to take part in the program of “Summer Job” will be provided with an opportunity to choose employment among 70 vacancies offered (at constructions companies, legal companies, museums, hospitals, self-management organizations, etc.)
• Registration is available at www.summerjob.ge
• Registration can be made online only from March 20 till April 20;
The program “Summer Job" does not mean internship, or employment according to student’s profession. However, the student’s profession may appear in the list of vacancies. However,  Students will mostly get employed not according to their professions, as it might not appear in the list of employments and/or not requested from the side of potential employers.
The project ”Summer Job" is aimed at qualification raise among the students, obtaining work experience in the field, he/she is likely to get employed in future. The money, earned during this program will enable the student to support their studies or use it for traveling, spending a holiday, or finance continuous education etc.