დღეს, 2018 წლის 10 მაისს გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტში, სტუდენტური თვითმმართველობის ინიციატივით, ახალი პროექტი „ჩაი ჩვენს ლექტორებთან” დაიწყო.
გთუნის სტუდენტური თვითმმართველობის პრეზიდენტის ზურა შანშიაშვილის თქმით, „ჩვენი უნივერსიტეტი მართლაც გამოირჩევა პროფესიონალი, მაღალი ზნეობის, კვალიფიკაციისა და საინტერესო წარსულის მქონე ადამიანებით. პროექტის მიზანია, უფრო ახლოს გავიცნოთ და უფრო მეტი გავიგოთ ჩვენი უნივესიტეტისა და ჩვენთვის პატივსაცემი ადამიანების, პიროვნებების შესახებ”.

Today, on May 10, 2018, a new project "Tea with our Lecturers" started at Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University, with the initiative of student self-government.
According to Zura Shanshiashvili, president of GTU student self-government, "Our University is really distinguished by professional, high moral, qualifications and people with interesting past. The goal of the project is to get closer to understand and to learn more about our university and our respective individuals".
The first guest of the project was GTUNI Rector, Professor Giorgi Matiashvili. The meeting was honest and acceptable for the both sides.