კრებულის ეს ნომერი პროფესორ გურამ თავართქილაძის ნათელ ხსოვნას ეძღნება.
გამოვიდა გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტის სამეცნიერო შრომათა კრებულის (N2) ახალი ნომერი, რომელიც უნივერსიტეტის დამფუძნებლის, განათლების დარგის თვალსაჩინო მოღვაწისა და ორგანიზატორის, საქართველოს პედაგოგიურ მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსის, პროფესორ გურამ თავართქილაძის ნათელ ხსოვნას ეძღვნება.
კრებულში შეგიძლიათ წაიკითხოთ რომან და ეკატერინე შენგელიების „მამობის დადგენის სამართლებრივი საფუძვლები“, გივი ლობჟანიძის „ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის ევოლუცია და საქართველო“, ნუგზარ თევდორაძის „მითვისების კვალიფიკაციის სპეციალური საკითხები“, გელა ალადაშვილის „საქართველოს ეკონომიკის კონკურენტუნარიანობა ეროვნული უსაფრთხოების კონტექსტში“, მედეა გოცირიძის „ცოდნის გამოყენების ეფექტიანობის საკითხები“, ამირან თავართქილაძის „საქართველო–ამერიკას შორის თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების გაფორმება უმნიშვნელოვანეს მიზნად უნდა იქცეს“, მაია უკლებას „ადგილობრივი საზოგადოება და დესტინაციის მდგრადი განვითარება“, ლალი ჩაგელიშვილი–აგლაძის „ინფორმაციული ტექნოლოგიები და საქართველოს ტელეკომუნიკაციის სფეროს ინტეგრირება საერთაშორისო სატელეკომუნიკაციო სისტემაში“, სოფიკო თევდორაძის ,,რეგიონის დადებითი იმიჯი, როგორც კონკურენტუნარიანობის წყარო", ლია თოთლაძის „2011 წლის ნობელის პრემია ეკონომიკაში: მიზეზ–შედეგობრივი კავშირის ემპირიული კვლევა“, ჩარლზ მორგან სტრომეს „გადასახადების ადმინისტრირება და ქონების თაღლითური მისაკუთრება“, თალიკო ჟვანიას „ელექტრონული სწავლების თანამედროვე მეთოდები“, ინგა დიაკონიძის „რამდენიმე პრაქტიკული რეკომენდაცია დარგობრივი ინგლისურის სწავლებისათვის“, გიორგი მათიაშვილის „არავერბალური კომუნიკაციის სპეციფიკა“, თემურ ჟღენტის „განათლების ჯონ დიუისეული კონცეფცია“, თამარ ფანცულაიას „ადამიანის სულის შემძვრელი საფიქრალი“, მარინე ჩაგელიშვილი–ურუმაშვილის ,,მეორე ენის შეცნობა", დალი ჩიკვილაძის ,,ნიკო ნიკოლაძის სტატია ,,მამაშვილური რჩევა" თანამედროვეობის კონტექსტში" და სხვა ავტორთა საინტერესო ნაშრომები სამართლის, ეკონომიკის, სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სფეროში მიმდინარე პროცესების, სიახლეთა და აღმოჩენათა შესახებ.

The Scientific Proceedings #2 has come out
The new volume of the Scientific Proceedings N2 of Guram Tavartkiladze Teaching University is dedicated to the memory of the university founder, prominent figure in the field of education and the organizer, Academician of the Georgian Pedagogical Sciences Academy, Professor Guram Tavartkiladze.
In the Proceedings N 2 consists of the articles: "Legal Basis of Establishment of Paternity" by Roman and Catherine Shengelia ‘The Jury Institution Evolution and Georgia’ by Givi Lobzhanidze, ‘Specific Qualification issues of Misappropriation’ by Nugzar Tevdoradze, ‘The competitiveness of the Georgian economy in the context of national security’ by Gela Aladashvili, “The Efficiency issues of the knowledge use’ by Medea Gotsiridze, ‘The agreement of free trade should become an important goal between Georgia and America” by Amiran Tavartkiladze, ‘Sustainable development of local community and destination’ by Maia Ukleba, "Information technology and Georgian telecommunications sector integration into the international telecommunications system" by Lali Chagelishvili, ‘Positive image of the region as a source of competitiveness’ by Sophiko Tevdoradze, The 2011 Nobel Prize in Economics: ‘Empirical research of reason - cause effect’ by Lia Totladze, “Tax Administration and Fraudulent property appropriation” by Charles Morgan Stromes, ‘The modern methods of e-learning’ by Taliko Zhvania, "Some practical recommendations for ESP classes" by Inga Diakonidze, "The specificity of non-verbal communication" by Giorgi Matiashvili, ‘Educational concept by John Dewey" by Tamar Zhghenti, ‘Sensitive thinking of Human Soul” by Tamar Pantsulaia, ‘Second Language Recognition’ by Marine Chagelishvili - Urumashvili, ‘Niko Nikoladze’s Article ‘Parental advice” “In the context of modernity’ by Dali Chikviladze and many other interesting works in the field of law, economics, humanities and social sciences.