2016 წლის 26 ოქტომბერს გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტი საქართველოს სახელმწიფო მინისტრს დიასპორის საკითხებში გელა დუმბაძეს მასპინძლობდა.
სტუდენტებთან შეხვედრა მეტად საინტერესო გამოდგა.
შეხვედრის თემა იყო ლევილის მამულის დაბრუნება და მასთან დაკავშირებული სამომავლო გეგმები.
მინისტრმა ვრცლად ისაუბრა ქართველთათვის ლევილის მამულის გადაცემის პროცედურებზე და კიდევ ერთხელ შეახსენა დამსწრე საზოგადოებას, რომ ლევილის მამული საქართველოს დევნილმა მთავრობამ — ნოე ჟორდანიამ, ნოე რამიშვილმა, ევგენი გეგეჭკორმა, ნოე ხომერიკმა, აკაკი ჩხენკელმა, კონსტანტინე კანდელაკმა, ექვთიმე თაყაიშვილმა და სამსონ ფირცხალავამ — 1922 წელს შეიძინეს სახელმწიფო სახსრებით, ხოლო მიზანი ამ გადაწყვეტილებისა იყო მამულის ლტოლვილ ქართველთა თავშესაფრად ქცევა. ასევე გათვალისწინებული იყო ამ ქონების საქართველოსათვის გადაცემის პირობებიც. მათ „მორალურ ანდერძში“ დაზუსტებული იყო, რომ შატო ლევილი უნდა დაბრუნებოდა საქართველოს, როცა ის დამოუკიდებელი გახდებოდა.
2016 წლის 23 სექტემბერს, პარიზიდან 37 კილომეტრში მდებარე 45 000 კვადრატული მეტრი ფართობის ისტორიული მამულის საქართველოსათვის გადმოცემის აქტს საქართველოს მთავრობის მხრიდან ხელი მოაწერეს სახელმწიფო მინისტრმა დიასპორის საკითხებში გელა დუმბაძემ და ასევე საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობის შთამომავლებმა.

The students meeting with the State Minister on the Diaspora Issues
On October 26, 2016 Guram Tavartkiladze Teaching University hosted Gela Dumbadze the State Minister on the Diaspora Issues.
The meeting was very interesting. The topic of the meeting was the return of Leuville Estate and the related plans for the future.
The minister spoke about the procedures of transferring Leuville Estate and reminded once again the audience that the Leuville estate was bought in 1922 by the exile government Noe Jordania, Noe Ramishvili, Eugeni Gegechkori Noe Khomeriki, Akaki Chkhenkeli, Constantine Kandelaki, Ekvtime Takaishvili and Samson Pirtskhalava with public funds. The purpose of that decision was the becoming of the estate of Georgian refugees’ shelter. Also there was considered the conditions of transferring this property to Georgia. In their “Moral Will” there was verified that Chateau Leuville should be returned to Georgia when it would become independent.
On September 23 2016 the State Minister on the Diaspora Issues Gela Dumbadze as well as the descendants of the first democratic government signed the transfer act to Georgia the 45 000 square meters of the historic estate 37 kilometers from Paris.