ამ დღეებში გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტის სამართლის ფაკულტეტის პროფესორი ედიშერ ფუტკარაძე, ლიუბლიანას უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის მიწვევით, სამეცნიერო მივლინებით სლოვენიაში იმყოფებოდა.
ლიუბლიანას უნივერსიტეტში პროფესორ ედიშერ ფუტკარაძის სალექციო თემა იყო "ქართული სისხლის სამართლის განვითარება".
სამეცნიერო მივლინების ფარგლებში პროფესორმა ედიშერ ფუტკარაძემ გამართა საქმიანი შეხვედრები მარიბორის, პრიმორსკის (სლოვენია), გრაცის (ავსტრია) და ტრისტის (იტალია) უნივერსიტეტების იურიდიული ფაკულტეტების ხელმძღვანელებთან.

These days, Edisher Futkaradze professor of Law Faculty of Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University, was in Slovenia with scientific trip at the invitation of Law Faculty, Ljubljana University.
Professor Edisher Futkaradze’s lecturer topic was "Georgian Criminal Justice Development" at the University of Ljubljana.
Professor Edisher Putkaradze held business meetings with the heads of legal faculties of Maribor, Primorski (Slovenia), Graz (Austria) and Tristi (Italy) universities.
The participants of the meeting talked about the future scientific and educational cooperation issues.