დროსთან ერთად საკანონმდებლო ბაზაც დაიხვეწა და თავად ნოტარიუსთა ფუნქციაც გაიზარდა.
2012 წლის 4 მაისს გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტში საქართველოს ნოტარიუსთა პალატის გამგეობის წევრმა ნინო ხოფერიამ, სამართლის ფაკულტეტის სტუდენტებისათვის, საჯარო ლექცია წაიკითხა.
ქალბატონმა ნინომ ისაუბრა ნოტარიუსის ინსტიტუტის, მისი შექმნისა და თავდაპირველი საქმიანობის შესახებ. თქვა, რომ ნოტარიატი საფუძველს ჯერ კიდევ მე–4 საუკუნიდან იღებს და თავდაპირველი ნოტარიუსები გადამწერები იყვნენ.
მას შემდეგ ბევრმა წყალმა ჩაიარა...
საქართველოს ნოტარიუსთა პალატამ ფუნქციონირება 1996 წლის 3 მაისს ,,ნოტარიატის შესახებ“ საქართველოს კანონის საფუძველზე დაიწყო, რომლითაც განისაზღვრა საქართველოში ნოტარიატის მოწყობისა და ნოტარიუსის საქმიანობის სამართლებრივი საფუძვლები.
ქალბატონმა ნინომ თქვა, რომ დღეს ნოტარიუსთა პალატა ნოტარიუსთა სავალდებულო წევრობაზე დაფუძნებული და თვითმმათველობის პრინციპზე აგებული ნოტარიუსების გაერთიანებაა. კანონის თანახმად, ნოტარიუსთა პალატა წარმოადგენს საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს.
შეიცვალა დრო და დროსთან ერთად საკანონმდებლო ბაზაც დაიხვეწა, თავად ნოტარიუსთა ფუნქციაც გაიზარდა: ნოტარიატმა ქორწინებისა და განქორწინების ფუნქცია შეითვისა, ახორციელებს სანოტარო მედიაციას, სასამართლოს გვერდის ავლით შესაძლებელია სააღსრულებლო აქტების აღსრულება, შეითავსა საჯარო რეესტრის ფუნქციები, გასცემს ონლაინ მინდობილობებს, შესაძლებელია ონლაინ რჟიმში დაიგეგმოს ნოტარიუსთან შეხვედრა–კონსულტაცია და ა. შ.

On May 4th 2012, the member of the administrative board at the Chamber of Notaries Public in Georgia, Ms. Nino Khoperia has given a public lecture for the students of Law Faculty.
Ms. Nino referred to the concept of notary publics, their original field of activities. As she mentioned, the source of notarial system dates back to the 4th century and the first notary publics were rewriters.
Since then, too many things have changed…
The chamber of notary publics has started its functioning in May 3rd 1996 on the basis of the Georgian Law “On Notary Publics”, which actually defined the legal basis of notarial system arrangements and the field of their activities.
Further, Ms. Nino Khoperia has stated that today the chamber of notary publics is the unity of members, based on self-management principle and compulsory membership. In conformity with the law, the chamber of notary publics is the legal entity of public law.
Time has passed by and the legislative base has consequently changed, so were the functions of the notary publics: they have extended to registering marriage/divorce acts, carrying out notary mediation functions, to the execution of punishment acts without court; furthermore, the field of activities have even involved the functions of the public registrar, authority of issuing power attorney online, making online appointments with notary publics for further consultation, etc.