2018 წლის 7-11 ივნისს პოლონეთში, ქალაქ ნოვი-ტომისლში, პოლონეთის საერთაშორისო არბიტრაჟის ორგანიზებით, ჩატარდა საერთაშორისო კონფერენცია თემაზე: „მედიაცია და არბიტრაჟი თეორიასა და პრაქტიკაში“.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ სხვადასხვა ქვეყნის წარმომადგენლები: არბიტრები, ეკონომისტები, იურისტები და ექსპერტები, ადგილობრივი სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციები.
საერთაშორისო კონფერენციაზე ქართულ მხარეს წარმოადგენდა გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტის სამეცნიერო განყოფილების უფროსი, სამართლის ფაკულტეტის ასოცირებული პროფესორი ნიკოლოზ ფიცხელაური.
მისი მოხსენების თემა იყო: ,,არბიტრაჟის პოპულარიზაციის მთავარი ასპექტები საკანონმდებლო და პრაქტიკული კუთხით.’’

On June 7-11, 2018, in Novi-Tomisli, Poland was held the International Conference organized by the International Arbitration of Poland on the topic "Mediation and Arbitration in Theory and Practice"
The conference was attended by representatives of different countries: the arbitrators, economists, lawyers and experts, local governmental and non-governmental organizations.
At the international conference the Georgian side was represented by Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University, Head of Scientific Department, and Associate Professor of Law Faculty Nikoloz Pitskhelauri.
The subject of his report was: "Main aspects of popularization of arbitration in legislative and practical terms."