2017 წლის 4-5 თებერვალს პორტუგალია ძიუდოში ევროპის ღია პირველობის მონაწილე სპორტსმენებს მასპინძლობდა.
ევროპის ღია პირველობაზე ჩვენი ქვეყნის ღირსებას ბოლნისელი სპორტსმენი, გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტის ბიზნესის ადმინისტრირების ფაკულტეტის ტურიზმის სპეციალობის სტუდენტი ნოდარ ბერიანი იცავდა.
ნოდარ ბერიანმა 90 წონით კატეგორიაში დამაჯერებლად იასპარეზა და ოთხი შეხვედრა საკმაოდ ძლიერ და პოპულარულ ძიუდოისტებს მოუგო.
ნოდარ ბერიანი ნახევარფინალში უძლიერეს ფრანგ მსოფლიო ჩემპიონთან აქსელ კლერგეტთან დამარცხდა, მაგრამ მიუხედავად ამისა, მან ბრძოლა კვლავ გააგრძელა და ევროპის ღია პირველობის მესამე საპრიზო ადგილის მფლობელი გახდა.

On 4-5 of February 2017 Portugal hosted the sportsmen participating in the Judo European Open Championship.
At the European Open Championship our country's honor was defended by Guram Tavartkiladze Teaching University, Business Administration Faculty, Tourism Specialty student, sportsman Nodar Beriani from Bolnisi.
Nodar Beriani competed confidently among 90 weight categories and won the four most powerful and popular judoists.
Nodar Beriani was defeated in semi-final with the strongest French world champion Axel Klerget, nevertheless, he continued the fight for the European Open Championship and became the third place holder.