საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტი ჯიუ მუდმივად ახორციელებს ხარისხიანი განათლებისა და სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობას.
სწორედ ამ მიზნით, 2025 წლის 6 თებერვალს საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტ ჯიუ-ს აკადემიურ პერსონალს, პროდუქტიული და ნაყოფიერი სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობისთვის, მადლობის სიგელები გადაეცა.
უნდა აღინიშნოს, რომ მსგავსი აქტივობები ხელს უწყობს უმაღლეს სასწავლებელში სამეცნიერო საქმიანობის ხარისხის ზრდას, აკადემიური სტანდარტისა და აკადემიური პერსონალის მოტივაციას კვლევითი აქტივობების გასაძლიერებლად.

Georgian International University GIU continues to promote quality education and scientific and research activities.
For this purpose, on February 6, 2025, representatives of the academic team of the Georgian International University GIU were awarded Certificates of Appreciation for Productive and Fruitful Scientific and Research Activities by the decision of the Academic Staff Scientific Productivity Assessment Commission.
It should be noted that such activities contribute to the increase in the quality of scientific activities at the higher education institution, the academic standard and the motivation of academic staff to strengthen research activities.