წიგნი ჟურნალისტთა მომავალი თაობის პროფესიული განვითარებისთვის შესაფერისი ნიადაგის მომზადებას ემსახურება.
სახელმძღვანელოს განხილვა
2014 წლის 7 მარტს საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტის მიერ გამოცემული სახელმძღვანელოს "ჟურნალისტიკა" განხილვაზე წიგნის ავტორები, სახელმძღვანელოთი დაინტერესებული მკვლევარები, პედაგოგები და ის სტუდენტები შეიკრიბნენ, რომლებიც უკვე ამ წიგნის გამოყენებით ეუფლებიან ჟურნალისტიკის საფუძვლებს.
წიგნის განხილვა-პრეზენტაციას უძღვებოდა ქართულ-ფრანგული პროექტის იდეის ავტორი გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტის პროფესორი მარინე ვეკუა.
წიგნის განხილვაში მონაწილეობა მიიღეს: პროფესორებმა - იაგო კაჭკაჭიშვილმა, რევაზ გაჩეჩილაძემ, ვასილ კაჭარავამ, ოთარ ჯანელიძემ, მარინე ხარატიშვილმა, რევაზ კლდიაშვილმა, საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის ჟურნალისტიკის სკოლის დეკანმა ბიძინა ბარათაშვილმა, ჟურნალისტებმა მანანა კარტოზიამ და პაატა ნაცვლიშვილმა.
მათი შეფასებით, ავტორთა კოლექტივის მრავალწლიანი შრომის შედეგად შეიქმნა წიგნი, რომელსაც თამამად შეიძლება ეწოდოს ჟურნალისტიკის სახელმძღვანელო. წიგნი დაწერილი აკადემიური და, ამავე დროს, სადა სტილით.მიუხედავად იმისა, რომ წიგნს ცამეტი ავტორი ჰყავს, იგი ერთ მთლიანობად კრავს ჟურნალისტიკის საფუძვლებს - გენეზისიდან მოყოლებული თანამედროვე მედიის ეკონომიკურ მოდელებამდე და არსად იგრძნობაავტორთა სუბიექტური მიდგომა.
ივ. ჯახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორმა იაგო კაჭკაჭიშვილმა წიგნის ოთხ ძირითად ღირსებაზე გაამახვილა ყურადღება. მისი თქმით, "პირველი - ეს არის სახელმძღვანელო, სადაც ერთადაა შეჯერებული და ერთმანეთთან ორგანულადაა შერწყმული თეორია და პრაქტიკა; მეორე - წიგნი არ არის განყენებული ქართული რეალობიდან; მესამე - "ჟურნალისტიკა" შექმნილია მედიის თანამედროვე, პოსტმოდერნისტული პარადიგმების გათვალისწინებით და მეოთხე ღირსება - წიგნის კულტურული სტილი და ენაა, ენობრივი შეცდომების მინიმალური ალბათობით".
სახელმძღვანელო ჟურნალისტთა მომავალი თაობის განვითარებისათვის შესაფერისი ნიადაგის მომზადებას ემსახურება.

Journalism guideline review at the national library
On 7 March 2014 at the National Parliamentary Library of Georgia assembled the book authors, researchers, teachers, the Guideline interested students on the review of the book “Journalism” published by Guram Tavartkiladze Teaching University. Students have already been learning the basics of Journalism by using this book.
The review of the book was led by the author of the Georgian – French project idea Guram Tavartkiladze Teaching University professor Marine Vekua.
The review was attended by Professors - Iago Kachkachishvili, Revaz Gachechiladze, Vasil Kacharava, Otar Janelidze, Marine Kharatishvili, Rezo Kldiashvili, Bidzina Baratashvili the Journalism School Dean of the Institute of Public Affairs, Journalists Manana Kartozia and Paata Natsvlishvili.
According to their evaluation and as a result of many years collective work there was established textbook which can be called “Journalism”.
The book is written by the academic and at the same time in plain style. Despite the fact that the book has thirteen authors it establishes the basics of journalism -from the genesis to the modern media economic models and nowhere feel authors’ subjective approach.
Ivane Jakhishvili Tbilisi State University Professor Iago Kachkachishvili emphasized the four main dignity of the book. He said “First - This is a guideline where are together reconciled and organically combined theory and practice; Second - the book is not separate from Georgian reality; Third - "Journalism" is created by considering modern media and postmodernist paradigms and the Fourth dignity is the cultural style and language of the book is with minimal probability of linguistic errors.