დღეს, 2023 წლის 11 მაისს, გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტში იმიტირებული სასამართლო პროცესი ჩატარდა. პროცესში ჩართულნი იყვნენ GTUNI-ში მოქმედი საბაკალავრო პროგრამების სტუდენტები.
პროცესის მხარეებს წარმოადგენდნენ სამართლის სკოლის სტუდენტები, ნაფიცი მსაჯულების - ფსიქოლოგიის პროგრამის სტუდენტები, ხოლო იმიტირებული სასამართლო პროცესი გააშუქეს ჟურნალისტიკის პროგრამის სტუდენტებმა.
იმიტირებული სასამართლო პროცესები შესაძლებლობას აძლევს სტუდენტებს, თავად იყვნენ პროკურორები, ადვოკატები, მოსამართლეები, ნაფიცი მსაჯულები, მანდატურები და თვით ბრალდებულებიც კი.
მსგავსი ხასიათის აქტივობები ეხმარება სტუდენტებს პრაქტიკული უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბებისა და განვითარების საქმეში; რეალურ პროცესზე მოხვედრამდე არსებული კომპლექსებისა თუ შიშების დაძლევაში და, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, იმ ამპლუისა თუ როლის გათავისებაში, რომლის შესრულებაც მოუწევთ მომავალში.

Today, May 11, 2023, a mock trial was held at Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University. Students of undergraduate programs operating in GTUNI were involved in the process.
Students from the law school and the jury psychology department represented the parties to the proceedings, and students from the journalism program covered the mock trial.
Students have the chance to take on the roles of prosecutors, defense attorneys, judges, jurors, bailiffs, and even the accused during mock trials.
Similar exercises aid students in developing practical skills, overcoming preexisting phobias or complexes before beginning the actual process, and—most importantly—understanding the role they will play in the future.