2024 წლის 20 დეკემბერს საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტში (GIU) ჩატარდა ყოველწლიური საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ხელოვნური ინტელექტი და ციფრული ტრანსფორმაციის ტენდენციები“. ღონისძიებაში მონაწილეობას იღებდნენ წამყვანი მეცნიერები, ექსპერტები და პრაქტიკოსები, რომლებმაც განიხილეს ხელოვნური ინტელექტისა და ციფრული ტექნოლოგიების აქტუალური საკითხები.
კონფერენციის მიზანი იყო სამეცნიერო დისკუსიის წახალისება, ინოვაციური იდეების გაცვლა და გლობალურ და რეგიონულ გამოწვევებზე რეაგირება სამართლის; სოციალური და ჰუმანიტარული მეცნიერებების; განათლების მეცნიერებების; ბიზნესისა და ეკონომიკის; ინფორმაციული ტექნოლოგიების და ტურიზმის მიმართულებით.
კონფერენცია გახსნა GIU-ს რექტორმა ელისო ელისაშვილმა, რომელმაც ისაუბრა ხელოვნური ინტელექტისა და ციფრული ტრანსფორმაციის მნიშვნელობზე თანამედროვე სამყაროში. კონფერენციის გახსნით ნაწილში მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს დარგის პროფესიონალებმა, პროფესორმა ხოსე გრაბიელ ლუის კორდოვამ (გრონინგენის უნივერსიტეტი) და პოფესორმა ზვიად გაბისონიამ (USAID-ის ექსპერტი; ბტუ-ს ხელოვნური ინტელექტისა და ციფრული მმართველობის სადოქტორო პროგრამის ხელმძღვანელი).
საერთაშორისო კონფერენციის მუშაობა შეაჯამეს პანელების მოდერატორებმა, ასოცირებულმა პროფესორმა თათია დოლიძემ, ასოცირებულმა პროფესორმა გრიგოლ კალანდაძემ და პროფესორმა სოფიკო თევდორაძემ.

On December 20, 2024, the annual international scientific conference ,,Artificial Intelligence and Digital Transformation Trends” was held at the Georgian International University GIU. The event was attended by leading scientists, experts and practitioners who reviewed relevant issues of artificial intelligence and digital technologies.
The purpose of the conference was to encourage scientific discussion, exchange innovative ideas and respond to global and regional challenges of law; social and humanitarian sciences; education sciences; business and economy; Information technology and tourism.
The conference was incepted by the Rector of GIU, Professor Eliso Elisashvili, who spoke about the importance of artificial intelligence and digital transformation in the modern world. In the opening part of the conference, the participants were addressed by professionals of the field, Professor Jose Grabiel Luis Cordova (Senior Research Fellow at University of Groningen) and Professor Zviad Gabisonia (USAID Expert; Head of the PhD program of Artificial Intelligence and Digital Governance at BTU).
The work of the international conference was summarized by the moderators of the panels, Associate Professor Tatia Dolidze, Associate Professor Grigol Kalandadze and Professor Sopiko Tevdoradze.
The closing speech of the conference was delivered by the Rector of GIU, Professor Eliso Elisashvili.