სწავლის ასეთი მეთოდი არახალია უნივერსიტეტის სტუდენტთათვის
2012 წლის 19 ივნისს გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტის ბიზნესის ადმინისტრირების ფაკულტეტის სტუდენტებს, პროფესორ ნოდარ ბაგრატიონის ხელმძღვანელობით, ფულის მუზეუმში გასვლითი ლექცია ჩაუტარდათ.
იმ დღის სალექციო კურსის თემა იყო „ფული საქართველოში, წარსული – თანამედროვეობა“ და „ფული და საგადასახადო სისტემები საქართველოში, ეროვნული ბანკი – ფუნქციები და მოვალეობები“.
სწავლის ასეთი მეთოდი არახალია უნივერსიტეტის სტუდენტთათვის და იგი ერთგვარად ეხმარება კიდეც თეორიული და პრაქტიკული ცოდნის შერწყმის, სტუდენტის მიერ დისციპლინის, უკვე ჩამოყალიბებული შეხედულებების უკეთ და სწორად აღქმის პროცესებს.
იმ დღეს სტუდენტებმა ბევრი საინტერესო და მათთვის უცნობი ფაქტები დააფიქსირეს. მათ შორის, საკუთარი თვალით იხილეს ფულის მოჭრისა და მიმოქცევის ისტორიასთან დაკავშირებული მასალები VI ს-დან XX ს-ის ჩათვლით:
კოლხური თეთრი, ანტიკური მონეტები, სასანური დრამები, არაბული დირჰემები;
ქართველ მეფეთა (დემეტრე I, გიორგი III, თამარ მეფე და სხვა) მიერ მოჭრილი მონეტები; თურქული, რომაული, ირანული, ავსტრიული, პოლონური და სხვა მრავალი ქვეყნის ფულადი ნიშნები; აგრეთვე ფულის თემაზე გამოცემული ლიტერატურა და ფულის მულტიმედიური გამოცემები (კომპაქტ-დისკზე).

An outdoor lecture in the Museum of Money
On June 19, 2012 the students of Business Administration Faculty at Guram Tavartkiladze Teaching University were delivered an outdoor lecture in the Museum of Money under the leadership of Nodar Bagrationi.
The lecture course topic of that day was “Money in Georgia, Past - Modernity” and “Money and the tax systems in Georgia, National Bank - Functions and responsibilities."
Such kind of learning method is not new for the university students and it helps them by combining the theoretical and practical knowledge, the better and right perception process of the student's discipline, and already formed opinion.
On that day, the students learnt a lot of interesting and unknown facts. Among them they personally saw the issuing of money and the related materials of the history of money circulation from VI century including the XX century: Kolkhetian tetri, antique coins, Sasanian dramas, Arab dirhemebs; The coins issued by Georgian Kings ( Demetre I, Giorgi III, Tamar and etc); Turkish, Roman, Iranian, Austrian, Polish and many other countries, monetary signs; Also the literature issued on money themes and Multimedia money publications on ( CD).